Przejaw turystyki w najzimniejszych regionach świata

Najzimniejsze miejsca na świecie, nie zachęcają do zbyt odwiedzin potencjalnych turystów. Mimo to dla osób mieszkających tam na stałe, potrzeba przyciągnięcia ciekawskich zwiedzających, stworzyła szansę na zarobek poprzez zapewnienie miejsc noclegowych. Aby jednak uwzględnić specyfikę regionu, zrodził się pomysł tzw. hoteli lodowych.

Charakterystyczny dla obiektów tego rodzaju jest fakt, że są one co roku budowane na nowo, z uwzględnieniem wszelkich norm bezpieczeństwa . Cały proces jest możliwy dzięki niecodziennym metalowym formom, w których powstają olbrzymie lodowe bryły niezbędnego do tego, aby lodowy budynek mógł narodzić się na nowo. Cały hotel zbudowany jest wyłącznie z lodu oraz śniegu. Z lodu wykonane są również niemal wszystkie elementy wyposażenia wnętrza, a więc łóżka, dekoracyjne rzeźby oraz bary, restauracje serwujące gorące napoje oraz inne trunki w szklankach także wykonanych z lodu.

img-1012-18705

Jeden z najstarszych hoteli lodowych zobaczyć możemy w Szwecji, na północy kraju. Każdego roku, po ponownym odbudowaniu, ma on nieco inny kształt. Z reguły jego żywotność trwa około 5 miesięcy, od grudnia począwszy. Temperatura, jaka panuje wewnątrz wacha się w przedziale -5/6 stopni Celsjusza.

Sam hotel składa się z 60 pokoi, ponadto goście mogą zobaczyć świątynię, wybrać się do kina lub też pooglądać rzeźby lodowe, znajdujące się w galerii sztuki. W barze natomiast istnieje możliwość skosztowania lodowych drinków, jak również potraw opartych na kuchni lapońskiej, czyli m.in.: dań z mięsa ryb, czy też reniferów.

Poza Szwecją hotele lodowe spotkać można także w Kanadzie, Norwegii, a nawet w Szwajcarii.