Japońskie rozwiązanie, czyli hotel kapsułowy

Kapsuły wyglądające niczym obudowane łóżka, dobrze nam znane z wagonów sypialnych, zamiast pokoi, to pomysł na hotel w wykonaniu japońskim. Kapsuły znajdują się tuż obok się, jak również jedna na drugiej, całość zaś umiejscowiona jest w większym budynku. Łącznie w hotelu tego rodzaju znajdować się może od kilkunastu do kilkudziesięciu tak nietypowych pokoi.

Poza Japonią obiekty takie budowane są w centrach dużych miast, jak również w okolicach portów lotniczych. Co ciekawe, również w Polsce w 2009 roku, w Warszawie, pojawił się budynek stworzony o oparciu o założenia pokoi kapsułowych.

Hotele kapsułowe nie są pozbawione dodatkowych udogodnień, takich jak np. jaccuzi. Poza tym w przeciętnym pokoju- kapsule o wysokości nie przekraczającej 1 metra, zwykle znaleźć możemy budzik, radio, czy nawet telewizor, choć nie jest to regułą i zależy od przyjętego przez konkretny obiekt standardu.

img-1018-18827

W Japonii niczym nadzwyczajnym nie są takiego rodzaju rozwiązania noclegowe. Codzienny pośpiech oraz zapracowanie sprawiają, że do przespania nocy niezbędne okazuje się jedynie łóżko oraz możliwość skorzystania z laptopa przed pójściem spać, co sprawdza się szczególnie w przypadku japońskich przedsiębiorców, biznesmenów, podróżujących z miasta do miasta, nie mających czasu na rezerwacje wyszukanych pokoi w ekskluzywnych hotelach. Mimo to, hotel kapsułowy zaczyna zdobywać popularność również poza Japonią, gdzie idea minimalizmu, z jakim kojarzy się przeciętny nocleg, staje się coraz bardziej popularna.