Jaką rolę pełni Konsjerż (concierge) ?

Konsjerż to najzupełniej wyjątkowa funkcja, pełniona przez wyspecjalizowanego do „zadań specjalnych” członka personelu, spotykana tylko i wyłącznie w hotelach najwyższej klasy. Najprościej rzecz ujmując, całość jego obowiązków sprowadza się do załatwiania dla gości najróżniejszych, jak również najtrudniejszych oraz najdziwniejszych spraw.

Usługi konsjerża są nieodpłatne dla wszystkich gości hotelu, mimo to w każdej sytuacji napiwek jest nie tyle wskazany, co z uwagi na wyświadczenie bardzo ważnej przysługi, nawet obowiązkowy. W istocie jednak konsjerż pełni rolę opiekuna gości hotelowych i coraz częściej jest wyspecjalizowany w spełnianiu zachcianek VIPów oraz gości o specjalnym statusie.

img-1018-18829

Konsjerż jest tą osobą, która pomoże w załatwieniu niemalże wszystkiego, o co tylko zostanie poproszony. Zazwyczaj prośby dotyczą załatwienia biletów do teatru (nawet wówczas gdy z formalnego punktu widzenia ich zdobycie nie jest już możliwe), organizacji rozrywek oraz wycieczek po okolicy, czy też rezerwacji środków transportu, jak również stolika w restauracji. Mimo to, bardzo często pojawiają się także nietypowe, zaskakujące prośby w rodzaju: zakupu ekskluzywnej biżuterii na prezent, wypożyczenia limuzyny, czy nawet odnalezienia zagubionych rzeczy.